Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPA-700B-030D
NPA-700B-030D picture photo
Mfg. Part Number
NPA-700B-030D
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 30PSI DIFF SMD
Datasheet Download
NPA-700B-030D.pdf
Availability of NPA-700B-030D
QUANTITY
NPA-700B-030D Order Process
Ship out your order
Specifications of NPA-700B-030D
Internal Part NumberEIS-NPA-700B-030D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5A (24 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNPA MEMS Pressure Sensors
3D ModelNPA Series.pdfNPA Series Model Instr
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPA-700
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure29.01 PSI (200 kPa)
Output TypeI²C
Output14 b
Accuracy±1.5%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.12" (3mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleGull Wing
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SMD Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPA-700B-030D
NPA-700B-030D Details Description
Related parts for NPA-700B-030D
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
ADAPTER 8-SOIC TO 8-SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TVSOP datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR NEG SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LED ASSY RA 2X3MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf