Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-015G-1-S
NPC-1210-015G-1-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-015G-1-S
Brief Description
SENSOR PRES 15PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-015G-1-S.pdf
Availability of NPC-1210-015G-1-S
QUANTITY
NPC-1210-015G-1-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-015G-1-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-015G-1-S
SeriesNPC-1210
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure45 PSI (310.26 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-015G-1-S
NPC-1210-015G-1-S Details Description
Related parts for NPC-1210-015G-1-S
FIXED IND 150NH 500MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 6POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
60839A108 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
07 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN 4POS RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf