Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-030G-1-S
NPC-1210-030G-1-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-030G-1-S
Brief Description
SENSOR PRES 30PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-030G-1-S.pdf
Availability of NPC-1210-030G-1-S
QUANTITY
NPC-1210-030G-1-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-030G-1-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-030G-1-S
SeriesNPC-1210
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure90 PSI (620.53 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-030G-1-S
NPC-1210-030G-1-S Details Description
Related parts for NPC-1210-030G-1-S
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 DUAL 16DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf