Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-050A-1-L
NPC-1210-050A-1-L picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-050A-1-L
Brief Description
SENSOR PRES 50PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-050A-1-L.pdf
Availability of NPC-1210-050A-1-L
QUANTITY
NPC-1210-050A-1-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-050A-1-L
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-050A-1-L
SeriesNPC-1210
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-050A-1-L
NPC-1210-050A-1-L Details Description
Related parts for NPC-1210-050A-1-L
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEADER GREY THRU HOLE W/PEGS datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 520MA 440 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES 107K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf