Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-050G-1-L
NPC-1210-050G-1-L picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-050G-1-L
Brief Description
SENSOR PRES 50PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-050G-1-L.pdf
Availability of NPC-1210-050G-1-L
QUANTITY
NPC-1210-050G-1-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-050G-1-L
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-050G-1-L
SeriesNPC-1210
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-050G-1-L
NPC-1210-050G-1-L Details Description
Related parts for NPC-1210-050G-1-L
IDC CABLE - MCS64K/MC64F/MCS64K datasheet.pdf
SOLDER BAR ALLOY 63/37 1.66LB datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7S 0201 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
33UF 400V 16X25 datasheet.pdf