Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-100G-1-L
NPC-1210-100G-1-L picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-100G-1-L
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-100G-1-L.pdf
Availability of NPC-1210-100G-1-L
QUANTITY
NPC-1210-100G-1-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-100G-1-L
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-100G-1-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1210
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-100G-1-L
NPC-1210-100G-1-L Details Description
Related parts for NPC-1210-100G-1-L
AC/DC CONVERTER 15V 68W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
FITTING SYS RA ABS LGY 4X4" datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.4A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X2MM W/ADH datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W SMBJ datasheet.pdf