Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-050A-1-L
NPC-1220-050A-1-L picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-050A-1-L
Brief Description
SENSOR PRES 50PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-050A-1-L.pdf
Availability of NPC-1220-050A-1-L
QUANTITY
NPC-1220-050A-1-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-050A-1-L
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-050A-1-L
SeriesNPC-1220
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube
Termination StylePCB
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-050A-1-L
NPC-1220-050A-1-L Details Description
Related parts for NPC-1220-050A-1-L
IC REG LDO ADJ 5A TO263 datasheet.pdf
IC SWTCH PROT HISIDE DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 66.6666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf