Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-050G-3-S
NPC-1220-050G-3-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-050G-3-S
Brief Description
SENSOR PRES 50PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-050G-3-S.pdf
Availability of NPC-1220-050G-3-S
QUANTITY
NPC-1220-050G-3-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-050G-3-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-050G-3-S
SeriesNPC-1220
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube
Termination StylePCB
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-050G-3-S
NPC-1220-050G-3-S Details Description
Related parts for NPC-1220-050G-3-S
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 15NS 388BGA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 77MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
3P SL156 HSG W/LCK RAMP NATL # datasheet.pdf
TEMP REGULATOR NC 72 DEG 2-SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf
100UF 450V 22X35MM 85C 5000H datasheet.pdf