Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-100A-3-N
NPC-1220-100A-3-N picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-100A-3-N
Brief Description
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-100A-3-N.pdf
Availability of NPC-1220-100A-3-N
QUANTITY
NPC-1220-100A-3-N Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-100A-3-N
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-100A-3-N
SeriesNPC-1220
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube
Termination StylePCB
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-100A-3-N
NPC-1220-100A-3-N Details Description
Related parts for NPC-1220-100A-3-N
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE 800A 1250V 2TN/110 AR CU datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.2V 6UTDFN datasheet.pdf
LED PANEL RED DIFF SNAP-IN 18"LD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf