Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-100D-3-L
NPC-1220-100D-3-L picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-100D-3-L
Brief Description
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-100D-3-L.pdf
Availability of NPC-1220-100D-3-L
QUANTITY
NPC-1220-100D-3-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-100D-3-L
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-100D-3-L
SeriesNPC-1220
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube, Dual
Termination StylePCB
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-100D-3-L
NPC-1220-100D-3-L Details Description
Related parts for NPC-1220-100D-3-L
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 60W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
4700UF 50V 25X40MM 85C 12000H datasheet.pdf