Murata Electronics North America NPH25S2403IC
NPH25S2403IC picture photo
Mfg. Part Number
NPH25S2403IC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 25W 24VIN 3.4VOUT DIP
Datasheet Download
NPH25S2403IC.pdf
Availability of NPH25S2403IC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NPH25S2403IC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPH25S2403IC
Internal Part NumberEIS-NPH25S2403IC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNPH25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.4V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.3A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.97" L x 1.38" W x 0.39" H (50.0mm x 35.1mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPH25S2403IC
Related LinksNPH25S, NPH25S2403IC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NPH25S2403IC Details Description
Related parts for NPH25S2403IC
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM R/A AU 10POS datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT ELASTMR GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER RA 60POS 1.27MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220FPAB datasheet.pdf
POE WIRELESS ACCESS POINT datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf