Murata Electronics North America NPH25S2405EIC
NPH25S2405EIC picture photo
Mfg. Part Number
NPH25S2405EIC
Brief Description
CONV DC/DC 25W 24VIN 5.1VOUT DIP
Datasheet Download
NPH25S2405EIC.pdf
Availability of NPH25S2405EIC
QUANTITY
NPH25S2405EIC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPH25S2405EIC
Internal Part NumberEIS-NPH25S2405EIC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.97" L x 1.38" W x 0.39" H (50.0mm x 35.1mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPH25S2405EIC
Related LinksNPH25S, NPH25S2405EIC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NPH25S2405EIC Details Description
Related parts for NPH25S2405EIC
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 4A TO277A datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
FUSE CERM 1A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf