Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-15A-3K0AV
NPI-15A-3K0AV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-15A-3K0AV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 3KPSI ABS
Datasheet Download
NPI-15A-3K0AV.pdf
Availability of NPI-15A-3K0AV
QUANTITY
NPI-15A-3K0AV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-15A-3K0AV
Internal Part NumberEIS-NPI-15A-3K0AV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPI-15VC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy±0.35%
Voltage - Supply10 V ~ 15 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-15A-3K0AV
NPI-15A-3K0AV Details Description
Related parts for NPI-15A-3K0AV
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 60A 600V datasheet.pdf
MOD THYRSTR SIC SGL 6500V SOT227 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 410MA 720 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W datasheet.pdf
XLR PRO 900MHZ NO/ACCY N.AMERICA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf