Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-15A-3K0AV
NPI-15A-3K0AV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-15A-3K0AV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 3KPSI ABS
Datasheet Download
NPI-15A-3K0AV.pdf
Availability of NPI-15A-3K0AV
QUANTITY
NPI-15A-3K0AV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-15A-3K0AV
Internal Part NumberEIS-NPI-15A-3K0AV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPI-15VC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy±0.35%
Voltage - Supply10 V ~ 15 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-15A-3K0AV
NPI-15A-3K0AV Details Description
Related parts for NPI-15A-3K0AV
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.0 X 4.2MM HIGH CUR datasheet.pdf
IC TRIPLE INVERTER O-D 8-XQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 12VOUT SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CLAMP TIE 20LB 4" datasheet.pdf
CAP FILM 18 NF 10% 1600VDC datasheet.pdf