Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-15B-500SV
NPI-15B-500SV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-15B-500SV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 500PSI SEALED GAUGE
Datasheet Download
NPI-15B-500SV.pdf
Availability of NPI-15B-500SV
QUANTITY
NPI-15B-500SV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-15B-500SV
Internal Part NumberEIS-NPI-15B-500SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPI-15VC
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy±0.35%
Voltage - Supply10 V ~ 15 V
Port SizeMale - 1/2" (12.7mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-15B-500SV
NPI-15B-500SV Details Description
Related parts for NPI-15B-500SV
IC SUPERVISOR RESET 2.32V SOT143 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 2POS OP/EW WT/POL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf