Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-15H-1K0AV
NPI-15H-1K0AV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-15H-1K0AV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 1KPSI ABS
Datasheet Download
NPI-15H-1K0AV.pdf
Availability of NPI-15H-1K0AV
QUANTITY
NPI-15H-1K0AV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-15H-1K0AV
Internal Part NumberEIS-NPI-15H-1K0AV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPI-15VC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy±0.35%
Voltage - Supply10 V ~ 15 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-15H-1K0AV
NPI-15H-1K0AV Details Description
Related parts for NPI-15H-1K0AV
IC DC/DC CONV WCDMA 8-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 330UH SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 2M datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IE-KOK-V5 SHEET HOLES datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf