Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-19J-015GV
NPI-19J-015GV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-19J-015GV
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI GAUGE
Datasheet Download
NPI-19J-015GV.pdf
Availability of NPI-19J-015GV
QUANTITY
NPI-19J-015GV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-19J-015GV
Internal Part NumberEIS-NPI-19J-015GV
SeriesNPI-19
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply10V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-19J-015GV
NPI-19J-015GV Details Description
Related parts for NPI-19J-015GV
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-X PANL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 75MHZ 8SO datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 110POS R/A 2MM HM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 650MA 300 MOHM datasheet.pdf
MINI1-ROW RA WAFER ASSY 13CKT datasheet.pdf
ANT OMNI 2.7" 2.4-2.5GHZ WHITE datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.5A 6MLF datasheet.pdf