Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-19J-050AV
NPI-19J-050AV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-19J-050AV
Brief Description
SENSOR PRES 50PSI ABS
Datasheet Download
NPI-19J-050AV.pdf
Availability of NPI-19J-050AV
QUANTITY
NPI-19J-050AV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-19J-050AV
Internal Part NumberEIS-NPI-19J-050AV
SeriesNPI-19
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply10V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-19J-050AV
NPI-19J-050AV Details Description
Related parts for NPI-19J-050AV
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 1/2" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.5A TO-262 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SC63 datasheet.pdf
CONV DC-DC 12V IN 12V OUT @3A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 10MM datasheet.pdf
I2C BUS TRIGGER-DCD OPT WVSRFR10 datasheet.pdf
SPRG TERM BLK HORIZ 500MM 3CGREE datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf