Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPI-19J-300AV
NPI-19J-300AV picture photo
Mfg. Part Number
NPI-19J-300AV
Brief Description
SENSOR PRES 300PSI ABS
Datasheet Download
NPI-19J-300AV.pdf
Availability of NPI-19J-300AV
QUANTITY
NPI-19J-300AV Order Process
Ship out your order
Specifications of NPI-19J-300AV
Internal Part NumberEIS-NPI-19J-300AV
SeriesNPI-19
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply10V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleFlex Cable
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPI-19J-300AV
NPI-19J-300AV Details Description
Related parts for NPI-19J-300AV
CONN HEADER LOPRO STR .100 40POS datasheet.pdf
IC 24-BIT FET BUS SW 56-TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20V 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 542 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf