Sullins Connector Solutions NPPC301LFBN-RC
NPPC301LFBN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NPPC301LFBN-RC
Brief Description
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
NPPC301LFBN-RC.pdf
Availability of NPPC301LFBN-RC
QUANTITY
NPPC301LFBN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPPC301LFBN-RC
Internal Part NumberEIS-NPPC301LFBN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Series-
PackagingBulk
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPPC301LFBN-RC
Related LinksNPPC301, NPPC301LFBN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NPPC301LFBN-RC Details Description
Related parts for NPPC301LFBN-RC
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG #M5 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf