Riedon NPS2B-22KJ8
NPS2B-22KJ8 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2B-22KJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22K OHM 5% 30W D2PAK
Datasheet Download
NPS2B-22KJ8.pdf
Availability of NPS2B-22KJ8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NPS2B-22KJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2B-22KJ8
Internal Part NumberEIS-NPS2B-22KJ8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNPS
PackagingTube
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.161" (4.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2B-22KJ8
Related LinksNPS2B, NPS2B-22KJ8 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2B-22KJ8 Details Description
Related parts for NPS2B-22KJ8
RES TEMP SENS 820 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 60MHZ SGL 28-SSOP datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 6A M80 datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 1" GEN PURPOSE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf