Riedon NPS2T-1K5F1
NPS2T-1K5F1 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2T-1K5F1
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 25W TO126
Datasheet Download
NPS2T-1K5F1.pdf
Availability of NPS2T-1K5F1
QUANTITY
NPS2T-1K5F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2T-1K5F1
Internal Part NumberEIS-NPS2T-1K5F1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-126 (D-Pak Style)
Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height0.114" (2.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2T-1K5F1
Related LinksNPS2T, NPS2T-1K5F1 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2T-1K5F1 Details Description
Related parts for NPS2T-1K5F1
HIGH-PERFORMANCE SYNCHRONOUS BUC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 26POS W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 10MSOP datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEE 13.125" L datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 8A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6V 48W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf