Riedon NPS2T-500RF1
NPS2T-500RF1 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2T-500RF1
Brief Description
RES SMD 500 OHM 1% 25W TO126
Datasheet Download
NPS2T-500RF1.pdf
Availability of NPS2T-500RF1
QUANTITY
NPS2T-500RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2T-500RF1
Internal Part NumberEIS-NPS2T-500RF1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-126 (D-Pak Style)
Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height0.114" (2.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2T-500RF1
Related LinksNPS2T-, NPS2T-500RF1 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2T-500RF1 Details Description
Related parts for NPS2T-500RF1
IC DAC 10BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
POT 200 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 16POS FREE HANGING datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 2.2GHZ VCO 48LFCSP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 240MA SC-70-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf