Riedon NPS2T-50RF1
NPS2T-50RF1 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2T-50RF1
Brief Description
RES SMD 50 OHM 1% 25W TO126
Datasheet Download
NPS2T-50RF1.pdf
Availability of NPS2T-50RF1
QUANTITY
NPS2T-50RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2T-50RF1
Internal Part NumberEIS-NPS2T-50RF1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-126 (D-Pak Style)
Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height0.114" (2.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2T-50RF1
Related LinksNPS2T, NPS2T-50RF1 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2T-50RF1 Details Description
Related parts for NPS2T-50RF1
IC HI SPEED IEEE1284 TXRX 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
SHELF/DESK FRAME 19" BE/GY datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 750K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-4.5PF 500V datasheet.pdf