Riedon NPS2T-7K5F1
NPS2T-7K5F1 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2T-7K5F1
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 25W TO126
Datasheet Download
NPS2T-7K5F1.pdf
Availability of NPS2T-7K5F1
QUANTITY
NPS2T-7K5F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2T-7K5F1
Internal Part NumberEIS-NPS2T-7K5F1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-126 (D-Pak Style)
Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height0.114" (2.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2T-7K5F1
Related LinksNPS2T, NPS2T-7K5F1 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2T-7K5F1 Details Description
Related parts for NPS2T-7K5F1
RES 1.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM PNP-NO SHIELD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1A 138 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 61A DIRECTFET L6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .380" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf