Murata Electronics North America NPX20S24018DC
NPX20S24018DC picture photo
Mfg. Part Number
NPX20S24018DC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 6A 24VIN 1.8VOUT SGL
Datasheet Download
NPX20S24018DC.pdf
Availability of NPX20S24018DC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NPX20S24018DC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPX20S24018DC
Internal Part NumberEIS-NPX20S24018DC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNPX20Sxx 22/Dec/2009
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNPX20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.02" L x 1.00" W x 0.36" H (51.3mm x 25.4mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max10.8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPX20S24018DC
Related LinksNPX20S, NPX20S24018DC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NPX20S24018DC Details Description
Related parts for NPX20S24018DC
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG GRY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 315V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf