Murata Electronics North America NPX20S24025DC
NPX20S24025DC picture photo
Mfg. Part Number
NPX20S24025DC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 6A 24VIN 2.5VOUT SGL
Datasheet Download
NPX20S24025DC.pdf
Availability of NPX20S24025DC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NPX20S24025DC Order Process
Ship out your order
Specifications of NPX20S24025DC
Internal Part NumberEIS-NPX20S24025DC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNPX20Sxx 22/Dec/2009
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNPX20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.02" L x 1.00" W x 0.36" H (51.3mm x 25.4mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPX20S24025DC
Related LinksNPX20S, NPX20S24025DC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NPX20S24025DC Details Description
Related parts for NPX20S24025DC
CONN FERRULE 24AWG BLUE datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.0 X 6.5MM W/O SW datasheet.pdf
CABLE USB RS232 EMBEDED 10CM LED datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.56"L X 3.78"W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 1MM 34POS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf