Intel NQ80331M800SL7NP
NQ80331M800SL7NP picture photo
Mfg. Part Number
NQ80331M800SL7NP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU XSCALE 800MHZ 829FCBGA
Datasheet Download
NQ80331M800SL7NP.pdf
Availability of NQ80331M800SL7NP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NQ80331M800SL7NP Order Process
Ship out your order
Specifications of NQ80331M800SL7NP
Internal Part NumberEIS-NQ80331M800SL7NP
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTray
Core ProcessorXscale
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed800MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case829-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package829-FCBGA (37.5x37.5)
Additional InterfacesI²C, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NQ80331M800SL7NP
Related LinksNQ80331M, NQ80331M800SL7NP Datasheet, Intel Distributor
NQ80331M800SL7NP Details Description
Related parts for NQ80331M800SL7NP
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Board Edge, Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR MIDLED TOPLOOKER datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 28 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf