Taiyo Yuden NR10050T1R3N
NR10050T1R3N picture photo
Mfg. Part Number
NR10050T1R3N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.3UH 9A 8.84 MOHM SMD
Datasheet Download
NR10050T1R3N.pdf
Availability of NR10050T1R3N
QUANTITY
NR10050T1R3N Order Process
Ship out your order
Specifications of NR10050T1R3N
Internal Part NumberEIS-NR10050T1R3N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.3µH
Tolerance±30%
Current Rating9A
Current - Saturation11A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.84 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant53MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR10050T1R3N
Related LinksNR1005, NR10050T1R3N Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR10050T1R3N Details Description
Related parts for NR10050T1R3N
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
FOOT GROUND SOLE LARGE 2 MEG datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO JACK/SWITCH 10-UMLP datasheet.pdf
ADSL CPE XFRMR datasheet.pdf
IC DDR4 REGISTER CAB4A 253BGA datasheet.pdf
POWER MODULE 400V 320A MAGNAPAK datasheet.pdf