Taiyo Yuden NR10050T680M
NR10050T680M picture photo
Mfg. Part Number
NR10050T680M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.5A 187.2 MOHM
Datasheet Download
NR10050T680M.pdf
Availability of NR10050T680M
QUANTITY
NR10050T680M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR10050T680M
Internal Part NumberEIS-NR10050T680M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)187.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5.6MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR10050T680M
Related LinksNR1005, NR10050T680M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR10050T680M Details Description
Related parts for NR10050T680M
CONN HEADER 12POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 600W datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf