Taiyo Yuden NR3010T3R3M
NR3010T3R3M picture photo
Mfg. Part Number
NR3010T3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 940MA 168 MOHM
Datasheet Download
NR3010T3R3M.pdf
Availability of NR3010T3R3M
QUANTITY
NR3010T3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR3010T3R3M
Internal Part NumberEIS-NR3010T3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Power Inductors
EMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating940mA
Current - Saturation870mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)168 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant63MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR3010T3R3M
Related LinksNR301, NR3010T3R3M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR3010T3R3M Details Description
Related parts for NR3010T3R3M
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-DIP datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2Z 1/4"X100' BLK datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER HEX 16SOEIAJ datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 5000' datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 60A 150W datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 1.425A 180 MOHM datasheet.pdf
RES 80K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MINIFITJR 18CKT PLUG DR V0 BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf