Taiyo Yuden NR3012T6R8M
NR3012T6R8M picture photo
Mfg. Part Number
NR3012T6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 740MA 228 MOHM
Datasheet Download
NR3012T6R8M.pdf
Availability of NR3012T6R8M
QUANTITY
NR3012T6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR3012T6R8M
Internal Part NumberEIS-NR3012T6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating740mA
Current - Saturation670mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)228 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR3012T6R8M
Related LinksNR301, NR3012T6R8M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR3012T6R8M Details Description
Related parts for NR3012T6R8M
IC OSC TIMER DUAL 100KHZ 14-SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECOVERY 48LFCSP datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf