Taiyo Yuden NR6012T150ME
NR6012T150ME picture photo
Mfg. Part Number
NR6012T150ME
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 790MA 396 MOHM
Datasheet Download
NR6012T150ME.pdf
Availability of NR6012T150ME
QUANTITY
NR6012T150ME Order Process
Ship out your order
Specifications of NR6012T150ME
Internal Part NumberEIS-NR6012T150ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating790mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)396 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR6012T150ME
Related LinksNR6012, NR6012T150ME Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR6012T150ME Details Description
Related parts for NR6012T150ME
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf