Taiyo Yuden NR6012T5R3M
NR6012T5R3M picture photo
Mfg. Part Number
NR6012T5R3M
Brief Description
FIXED IND 5.3UH 1.4A 150 MOHM
Datasheet Download
NR6012T5R3M.pdf
Availability of NR6012T5R3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NR6012T5R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR6012T5R3M
Internal Part NumberEIS-NR6012T5R3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Material - CoreFerrite
Inductance5.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant34MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR6012T5R3M
Related LinksNR601, NR6012T5R3M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR6012T5R3M Details Description
Related parts for NR6012T5R3M
CONN HEADER 7POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
100 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SILVERCAREPLAN-GROUP1-3YR datasheet.pdf
RES 73K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf