Taiyo Yuden NR8040T220M
NR8040T220M picture photo
Mfg. Part Number
NR8040T220M
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.2A 85.8 MOHM
Datasheet Download
NR8040T220M.pdf
Availability of NR8040T220M
QUANTITY
NR8040T220M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR8040T220M
Internal Part NumberEIS-NR8040T220M
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR8040T220M
Related LinksNR804, NR8040T220M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR8040T220M Details Description
Related parts for NR8040T220M
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 55MHZ 28PLCC datasheet.pdf
SR BERGSTIK datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 14HTSSOP datasheet.pdf
TERM QUICK DISCONNECT 2/0AWG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC ROTARY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
3070-GFI20A123 W/26W47 MESH datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf