Sullins Connector Solutions NREC017SAEN-RC
NREC017SAEN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC017SAEN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 17POS
Datasheet Download
NREC017SAEN-RC.pdf
Availability of NREC017SAEN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NREC017SAEN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC017SAEN-RC
Internal Part NumberEIS-NREC017SAEN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC017SAEN-RC
Related LinksNREC017, NREC017SAEN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC017SAEN-RC Details Description
Related parts for NREC017SAEN-RC
RES 442K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 20-24 AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PLASTIC LABEL CARD WHITE UNLABEL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD R/A GOLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf