Sullins Connector Solutions NREC018SAEN-RC
NREC018SAEN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC018SAEN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS
Datasheet Download
NREC018SAEN-RC.pdf
Availability of NREC018SAEN-RC
QUANTITY
NREC018SAEN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC018SAEN-RC
Internal Part NumberEIS-NREC018SAEN-RC
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC018SAEN-RC
Related LinksNREC018, NREC018SAEN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC018SAEN-RC Details Description
Related parts for NREC018SAEN-RC
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 1% 5W 2818 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 4X2SON datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
5P RAST 5 TAB HEADER THV datasheet.pdf
BLACKFIN 400MHZ PROCESSOR datasheet.pdf
AMPLIMITE RCPT ASY POSTD 109 ZN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf