Sullins Connector Solutions NREC027SABN-RC
NREC027SABN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC027SABN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 27POS
Datasheet Download
NREC027SABN-RC.pdf
Availability of NREC027SABN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NREC027SABN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC027SABN-RC
Internal Part NumberEIS-NREC027SABN-RC
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC027SABN-RC
Related LinksNREC027, NREC027SABN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC027SABN-RC Details Description
Related parts for NREC027SABN-RC
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.73A 16TSSOP datasheet.pdf
IC RF-DETECT CTRLR/RF DET 8-UMAX datasheet.pdf
IC BUS SWITCH QUAD CMOS 16-QSOP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZR LVPECL/HSTL 64TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
GRY CABLE GLAND .87-1.26" datasheet.pdf
1700UF 350V 64X143 85C ST datasheet.pdf