| Internal Part Number | EIS-NRF24AP2-DK | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Evaluation and Development Kits, Boards | |
| Series | - | |
| Type | Transceiver, ANT™ | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| For Use With/Related Products | nRF24AP2 | |
| Supplied Contents | 10 Boards | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | NRF24AP2-DK | |
| Related Links | NRF24, NRF24AP2-DK Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor | |
 | CY74FCT646TQCT | IC REGISTERED TXRX 8BIT 24QSOP | datasheet.pdf | |
 | CMF5036R500FHEB | RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL | datasheet.pdf | |
 | 08056A122JAT2A | CAP CER 1200PF 6.3V NP0 0805 | datasheet.pdf | |
 | MAX4560ESE+T | IC MULTIPLEXER TRPL 1X2 16SOIC | datasheet.pdf | |
 | TXR40SJ90-1812AI | CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 | datasheet.pdf | |
 | VE-B2L-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | datasheet.pdf | |