Nordic Semiconductor ASA NRF24L01P-T
NRF24L01P-T picture photo
Mfg. Part Number
NRF24L01P-T
Brief Description
IC RF TRANSCEIVER 2.4GHZ 20QFN
Datasheet Download
NRF24L01P-T.pdf
Availability of NRF24L01P-T
QUANTITY
NRF24L01P-T Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24L01P-T
Internal Part NumberEIS-NRF24L01P-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Standard Package490
Series-
PackagingTray
TypeTxRx Only
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)2Mbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-94dBm
Memory Size-
Serial InterfacesSPI
GPIO-
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Current - Receiving13.5mA
Current - Transmitting11.3mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF24L01P-T
Related LinksNRF24, NRF24L01P-T Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF24L01P-T Details Description
Related parts for NRF24L01P-T
CABLE CLAMP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 8POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 940MA 124 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
LAPPING FILM 261X datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB M3 PRO 64QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf