Nordic Semiconductor ASA NRF24LE1-F16Q32-R
NRF24LE1-F16Q32-R picture photo
Mfg. Part Number
NRF24LE1-F16Q32-R
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC RF TXRX 2.4GHZ EMB 32QFN
Datasheet Download
NRF24LE1-F16Q32-R.pdf
Availability of NRF24LE1-F16Q32-R
QUANTITY
NRF24LE1-F16Q32-R Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24LE1-F16Q32-R
Internal Part NumberEIS-NRF24LE1-F16Q32-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package4,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)2Mbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-94dBm
Memory Size16kB Flash, 1kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO7
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Current - Receiving13.3mA
Current - Transmitting11.1mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF24LE1-F16Q32-R
Related LinksNRF24LE1, NRF24LE1-F16Q32-R Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF24LE1-F16Q32-R Details Description
Related parts for NRF24LE1-F16Q32-R
RES SMD 560K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 108 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 2.5W 16-PIN DIP datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 OVL datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 3.3V SIP datasheet.pdf
GSM HSPA,5P,SCRW,MC8790RF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf