Nordic Semiconductor ASA NRF24LE1-F16Q32-R
NRF24LE1-F16Q32-R picture photo
Mfg. Part Number
NRF24LE1-F16Q32-R
Brief Description
IC RF TXRX 2.4GHZ EMB 32QFN
Datasheet Download
NRF24LE1-F16Q32-R.pdf
Availability of NRF24LE1-F16Q32-R
QUANTITY
NRF24LE1-F16Q32-R Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24LE1-F16Q32-R
Internal Part NumberEIS-NRF24LE1-F16Q32-R
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)2Mbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-94dBm
Memory Size16kB Flash, 1kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO7
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Current - Receiving13.3mA
Current - Transmitting11.1mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF24LE1-F16Q32-R
Related LinksNRF24LE1, NRF24LE1-F16Q32-R Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF24LE1-F16Q32-R Details Description
Related parts for NRF24LE1-F16Q32-R
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
1 AXIS NPN PREWIRED datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH HI SIDE 2A 4-TMLF datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR GN2004S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V 23SOP datasheet.pdf