Nordic Semiconductor ASA NRF24LU1P-F16Q32-T
NRF24LU1P-F16Q32-T picture photo
Mfg. Part Number
NRF24LU1P-F16Q32-T
Brief Description
IC TXRX 2.4GHZ 16K FLASH 32QFN
Datasheet Download
NRF24LU1P-F16Q32-T.pdf
Availability of NRF24LU1P-F16Q32-T
QUANTITY
NRF24LU1P-F16Q32-T Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24LU1P-F16Q32-T
Internal Part NumberEIS-NRF24LU1P-F16Q32-T
Standard Package490
Series-
PackagingTray
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Sensitivity-94dBm
Memory Size16kB Flash, 2kB SRAM
Serial InterfacesSPI, UART
GPIO6
Voltage - Supply4 V ~ 5.25 V
Current - Receiving13.3mA
Current - Transmitting11.1mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C