| Internal Part Number | EIS-NRF24Z1-EVKIT | |
| Series | - | |
| Type | Transceiver | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| For Use With/Related Products | nRF24Z1 | |
| Supplied Contents | 3 Boards, Cable, Power Supply, Software | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | NRF24Z1-EVKIT | |
| Related Links | NRF24Z, NRF24Z1-EVKIT Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor | |
 | SY89858UMG | IC CLK BUFFER 1:8 3GHZ 32MLF | datasheet.pdf | |
 | ASC18DREI-S13 | CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND | datasheet.pdf | |
 | ABM43DRUS | CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD | datasheet.pdf | |
 | RSF12JA10K0 | RES MO 1/2W 10K OHM 5% AXIAL | datasheet.pdf | |
 | VI-B1D-EV | CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W | datasheet.pdf | |