Taiyo Yuden NRG4026T6R6M
NRG4026T6R6M picture photo
Mfg. Part Number
NRG4026T6R6M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.6UH 1.5A 65 MOHM SMD
Datasheet Download
NRG4026T6R6M.pdf
Availability of NRG4026T6R6M
QUANTITY
NRG4026T6R6M Order Process
Ship out your order
Specifications of NRG4026T6R6M
Internal Part NumberEIS-NRG4026T6R6M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRG
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.6µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant33MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRG4026T6R6M
Related LinksNRG402, NRG4026T6R6M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRG4026T6R6M Details Description
Related parts for NRG4026T6R6M
RES ARRAY 13 RES 39 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
REMOTE CONTROL KIT datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARL 8-DIP BJ datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS POTTING W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf