Taiyo Yuden NRH2410T1R0NN4V
NRH2410T1R0NN4V picture photo
Mfg. Part Number
NRH2410T1R0NN4V
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.41A 84 MOHM SMD
Datasheet Download
NRH2410T1R0NN4V.pdf
Availability of NRH2410T1R0NN4V
QUANTITY
NRH2410T1R0NN4V Order Process
Ship out your order
Specifications of NRH2410T1R0NN4V
Internal Part NumberEIS-NRH2410T1R0NN4V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NRH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating1.41A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)84 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant106MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRH2410T1R0NN4V
Related LinksNRH2410, NRH2410T1R0NN4V Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRH2410T1R0NN4V Details Description
Related parts for NRH2410T1R0NN4V
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY DIRECT AIR 2.2A datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL GRN/YW TR SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 86VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf