Taiyo Yuden NRS4018T100MDGJV
NRS4018T100MDGJV picture photo
Mfg. Part Number
NRS4018T100MDGJV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.2A 180 MOHM SMD
Datasheet Download
NRS4018T100MDGJV.pdf
Availability of NRS4018T100MDGJV
QUANTITY
NRS4018T100MDGJV Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS4018T100MDGJV
Internal Part NumberEIS-NRS4018T100MDGJV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package4040
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS4018T100MDGJV
Related LinksNRS4018T, NRS4018T100MDGJV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS4018T100MDGJV Details Description
Related parts for NRS4018T100MDGJV
CAP CER 3300PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DOVETAIL 22-8AWG datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PUSH BUTTON ON/OFF CTRLR 8DFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .635MM SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE datasheet.pdf