Taiyo Yuden NRS4018T150MDGJV
NRS4018T150MDGJV picture photo
Mfg. Part Number
NRS4018T150MDGJV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 850MA 252 MOHM
Datasheet Download
NRS4018T150MDGJV.pdf
Availability of NRS4018T150MDGJV
QUANTITY
NRS4018T150MDGJV Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS4018T150MDGJV
Internal Part NumberEIS-NRS4018T150MDGJV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)252 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package4040
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS4018T150MDGJV
Related LinksNRS4018T, NRS4018T150MDGJV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS4018T150MDGJV Details Description
Related parts for NRS4018T150MDGJV
RES SMD 750 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 1% 160VDC AXIAL datasheet.pdf