Taiyo Yuden NRS4018T2R2MDGJV
NRS4018T2R2MDGJV picture photo
Mfg. Part Number
NRS4018T2R2MDGJV
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.2A 50.4 MOHM
Datasheet Download
NRS4018T2R2MDGJV.pdf
Availability of NRS4018T2R2MDGJV
QUANTITY
NRS4018T2R2MDGJV Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS4018T2R2MDGJV
Internal Part NumberEIS-NRS4018T2R2MDGJV
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS4018T2R2MDGJV
Related LinksNRS4018T, NRS4018T2R2MDGJV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS4018T2R2MDGJV Details Description
Related parts for NRS4018T2R2MDGJV
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK FUSE BASE BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 8POS W/SCKT datasheet.pdf
NT31/31C REPLACEMENT BACKLIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 170MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.1V 4-USP datasheet.pdf