Taiyo Yuden NRS5030T4R7MMGJV
NRS5030T4R7MMGJV picture photo
Mfg. Part Number
NRS5030T4R7MMGJV
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 2.6A 45.5 MOHM
Datasheet Download
NRS5030T4R7MMGJV.pdf
Availability of NRS5030T4R7MMGJV
QUANTITY
NRS5030T4R7MMGJV Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS5030T4R7MMGJV
Internal Part NumberEIS-NRS5030T4R7MMGJV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant31MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS5030T4R7MMGJV
Related LinksNRS5030T, NRS5030T4R7MMGJV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS5030T4R7MMGJV Details Description
Related parts for NRS5030T4R7MMGJV
CAP ALUM 100UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC CHARGE MGMT MULTI CHEM 28SSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
37POS MET PLST SIDE ENTR datasheet.pdf